Jiří Špetla "Merlin"

Absolvované kurzy:

Lektor APUL, APUL "A", instruktor telemarku

Życiorys

Merlin Lyžuje od svých 3 let a v Káčkách načíná už 16. sezónu. A tím pádem se řadí mezi naše nejzkušenější instruktory a opravdového srdcaře!

Jako rodák z Trutnova to máš k první sjezdovce co by si lyží dohodil. Chtěl si být už od mala profesionálním lyžařem, ať už závoďákem a nebo právě učitelem lyžování?

Nechtěl, lyžování mě bavilo, ale svoji budoucnost jsem v něm nikdy neviděl, zkrátka to k zimě patřilo, ale pouze v rekreačním pojetí.

Kdy si dostal první impuls se jít přihlásit do lyžařské školy?

Před jarními prázdninami ve 4.ročníku střední školy.

Jaká role Tě v současnosti v lyžařské škole baví nejvíce? Vedle lyžařského instruktora jsi také šéf - instruktor a v kanceláři trávíš taky spoustu času.

Ono mě asi baví všechny role, které zastávám. Samozřejmě každá má svůj rub a líc, ale snažím se to moc nerozlišovat a brát to jako jednu velkou komplexní směsici činností a ke každé si vytvořit pozitivní vztah.

Co děláš v létě?

Těším se na zimu! Nu a teď vážně, lezu po skalách, chodím po horách a hrabu se ve starých autech.

Kde všude si již učil a co ti to dalo?

Tak kromě Krkonoší a Jeseníků jsem učil na Novém Zélandě. Dalo mi to toho tolik, že i kdybych to v dobré víře sepsal, určitě bych na něco zapomněl. Ale mimo jiné bych vypíchnul, že byť máme pouze opičí hory, vůbec se nemusíme stydět za to jak tu lyžování vnímáme, učíme a že i z tak malé země máme co nabídnout.

Spolu s prací v lyžařské škole se také věnuješ lektorování lyžařských kurzů pro APUL, kde předáváš zkušenosti novým zájemcům o profesi lyžařského instruktora. Dá se to stíhat v tom zimním pressu, co tě na tom baví nejvíce?

Stíhat se to dá a právě to předávání zkušeností pomyslně uzavírá kruh činností spojených s výukou lyžovaní a lyžováním samotným a ta rozmanitost mě právě baví.

Jsi instruktor APUL - "A" a k tomu máš ještě lektorskou licenci. Dokázal jsi se na zkoušky připravit zde v Janských Lázních na Černé hoře a nebo si jezdil trénovat i do zahraničí? Převážně boule se v Českých podmínkách a freeride nedají tak trénovat, jako u našich sousedů. A nebo si od přírody talent :)?

Trénovat do zahraničí jsem nejezdil, dá se to vše natrénovat zde. Je to spíše o tom jak soustavně se tomu člověk věnuje a pak když přijde na lámání chleba na větším, prudším kopci nedělat z toho vědu a zkrátka se odpíchnout a jet. I když jedna zima strávená v Kanadě a pár oblouků vykroužených do prašanu na Aljašce se tam někde asi taky trochu podepsaly.

Vedle lyží také ovládáš Telemark. Nebolí tě z toho nohy?

O to víc si člověk musí užívat rozhledů po okolí během jízdy, aby na ty nohy pozapomněl...