Rostislav Pěknice "Rosťa"

Absolvované kurzy: APUL "B"

Życiorys

Rosťu s největší pravděpodobností potkáte kolem naší hlavní kanceláře v Janských Lázních u Lesního domu vedle vleků Formánky. Rosťa zde dlouhé sezóny působil jako hlavní aktér a organizátor školkové výuky, ale také jako správce všeho vybavení. Jak to bývá, postupem času se Rosťa přesouvá ze školkového prostředí ven do lyžařského areálu, kde učí pokročilejší výuku.

Vždy mě na tom bavila (a baví) okamžitá zpětná vazba, člověk hned vidí, zda práci dělá dobře, děti se nikdy nepřetvařují. I po letech učení mě vždy něčím překvapí. Každý den mám možnost se něčemu novému přiučit nejen od dětí, ale i od kolegů (ať už nových či zkušenějších).

Vedle organizování výuky a správcování dětského parku také zaučuješ nové instruktory. Máš už na to zjednodušený koncept, který obsahuje celé spektrum koloběhu v dětské školičce, nebo se vždy snažíš být co nejkonkrétnější, aby při první nestandardní situaci, všichni věděli, co a jak řešit nejlépe?

V zásadě obojí. Snažím se obsáhnout celé spektrum, ale vždy upozorňuji na situace, co mohou nastat (co jsem už někdy zažil či o nich slyšel). Hlavní důraz je samozřejmě kladen především na bezpečnost. Sebelepší školení těžko nahradí praxi, tudíž nováčci mají možnost se vždy zeptat či požádat o radu mě a jiné zkušené kolegy, proto se do dětského parku posílá i někdo zkušenější.

U Tebe není tajemstvím, že jsi dost trénoval pro získání vyšší lyžařské licence (APUL - „B“.) Byl pro Tebe tento trénink přínosný v samotné výuce? Dokážeš lépe a snadněji popsat techniku lyžování?

Přínosný rozhodně byl. Snažím se vždy vše popsat, co nejjednodušeji. Neměl jsem extra velký problém s pochopením, dlouho mi trvalo přenést teoretické vlastnosti do praxe. Myslím, že dost lidí to má podobné, a já mám pro ně velké pochopení.

Vedle lyží také provozuješ Ski-alpinismus a doma máš i telemarky. Zkusil si někdy snowboard? Nebo si myslíš, že to je slepá vývojová větev lyžích :)?

Snowboard jsem zkoušel a pár lidí z toho má dodnes legraci.